Aktualności

Rozgięta deltka. Komunikat bezpieczeństwa Dudek Paragliders

deltki dudekFirma Dudek Paragliders wydała komunikat bezpieczeństwa, dotyczący prawidłowego skręcania deltek.

13 sierpnia br. doszło do zdarzenia z udziałem paralotni Hadron Duo 34 i dwuosobowego wózka. Według relacji pilota, podczas wyjścia ze stromej spirali deltka z rzędu „A” po lewej stronie rozgięła się i wysunęła z taśmy nośnej, doprowadzając do zluzowania większości linek (z lewej strony) z rzędu „A”, a tym samym do utraty siły nośnej na skrzydle.

Podczas oględzin paralotni stwierdzono całkowite rozgięcie deltki rzędu „A” po stronie lewej z nakrętką zamocowaną na jej górnym gwincie. Dolny gwint na pręcie deltki oraz na nakrętce nie nosił śladów uszkodzenia (zerwania). Stwierdzono także deformację deltki w rzędzie „B”, prawdopodobnie w wyniku gwałtownego przejęcia większości obciążenia po rozgięciu deltki „A”.

Deltka w rzędzie „B” była skręcona w taki sposób, że jej dolny gwint w dużej części wystawał poza nakrętkę (była ona przekręcona). Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że w podobny, nieprawidłowy sposób została skręcona – po wymianie linek (pilot wymieniał je kilka dni przed zdarzeniem po uszkodzeniu przez śmigło) – deltka w rzędzie „A”.

Dudek Paragliders używa atestowanych deltek francuskiej firmy Peguet. Przeprowadzone badania wytrzymałościowe wykazały, że w wyniku działania nadmiernych sił zerwaniu ulega taśma nośna, nie deltka.

Deltka na górnym gwincie posiada kołnierz zabezpieczający chroniący przed nadmiernym skręceniem. Użycie zbyt dużej siły podczas dokręcania może w skrajnych przypadkach prowadzić do zerwania tego zabezpieczenia i zniszczenia gwintu. Skręcenie uprzednio rozgiętej deltki, gdy dystans pomiędzy gwintem dolnym i górnym został zwiększony, będzie prowadzić do pojawienia się gwintu pod nakrętką – to również jest oznaką nieprawidłowego skręcenia.

kombez dudek deltka

Deltka skręcona w sposób nieprawidłowy, gdy dolna część gwintu pręta deltki nie połączy się właściwie z nakrętką, nie posiada odpowiedniej wytrzymałości i pod obciążeniem może zostać otwarta i rozgięta.

Prosimy o zapoznanie się z KOMUNIKATEM BEZPIECZEŃSTWA

PARTNERZY

PANEL LOGOWANIA

REKLAMA

stat4u