Aktualności

Aeroklub Ziemi Lubuskiej w ograniczonym zakresie wznawia loty

covidW nawiązaniu do korespondencji, jaką w ostatnich dniach powinni otrzymać wszyscy członkowie naszego Aeroklubu, na wszelki wypadek umieszczam ją na naszej stronie w celu dogłębnego zapoznania się. 

Cytując Dyrektora: 
"Sytuacja, w jakiej znaleźliśmy się, w związku z pandemią koronawirusa dotyka również nasze Stowarzyszenie. Pierwsze cztery miesiące tego roku w wyniku różnego rodzaju obostrzeń i zakazów spowodowały spadek dochodów  w naszym stowarzyszeniu o ponad 70%. Z tego też powodu naszym podstawowym obowiązkiem w obecnym czasie była i jest ochrona jedynego źródła przychodu na dzień dzisiejszy tj. Bazy p-poż.
Decyzja Ministerstwa o zamknięciu Klubów Sportowych, zawieszeniu działalności sportowo-treningowej oraz zamknięciu otwartych obiektów rekreacyjno-sportowych, spowodowała  konieczność zawieszenia naszej działalności sportowej w 100%. Kolejne obostrzenia działalności gospodarczej tj. konieczność utrzymania dystansu 1,5 między instruktorem i uczniem spowodowała z dniem 1 kwietnia zawieszenie działalności Ośrodka Szkolenia Lotniczego. Spotkania i konsultacje z Sanepidem nie przyniosły rozwiązań, które pozwoliłyby zgodnie z przepisami uruchomić którąkolwiek z tych działalności, jednocześnie chroniąc działalność bazy p-poż. W przypadku wykrycia koronawirusa u osoby przebywającej na terenie lotniska Sanepid nie był wstanie zatwierdzić takiej procedury prowadzenia działalności, która w 100% wyeliminowałaby konieczność kwarantanny u pilotów bazy p-poż. 
Widzicie więc, że nasze dotychczasowe działania miały na celu prowadzenie działalności zgodnie z przepisami prawa, jednocześnie chroniąc nasze jedyne źródło przychodów.
 
Wiemy jednak, że taka sytuacja nie może trwać wiecznie i biorąc pod uwagę ostatnie deklaracje rządu w zakresie poluzowania restrykcji sportowych, będziemy próbowali w OGRANICZONYM ZAKRESIE  z dniem 4 maja 2020 r. rozpocząć lotniczą działalność sportową. W tym celu przygotowaliśmy dla was nowy Regulamin wykonywania lotów obowiązujący na czas pandemii. Wraz z regulaminem, dla tych którzy będą chcieli prowadzić ograniczoną działalność lotniczą po 4 maja, przygotowaliśmy też obowiązkowe oświadczenie i ankietę, którą każdy jest zobowiązany przesłać do nas drogą elektroniczną."
 
Wraz z tymi słowami drogą elektroniczną został przesłany nam regulamin, z którym można zapoznać się na naszej stronie, jak i stronie Aeroklubu. Proszę, by każdy dobrze zapoznał się z regulaminem, jeżeli coś jest nie zrozumiałe, proszę się skontaktować ze mną.

PAMIĘTAJMY, że to jest PRÓBA rozpoczęcia działalności w OGRANICZONYM ZAKRESIE i to czy wszystko się uda, zależeć będzie tylko od NAS, jak poważnie podejdziemy do tematu, który sam w sobie jest już trudny.
 
Zachowajmy się odpowiedzialnie by nie było konieczności kolejnego zawieszenia działalności lotniczej.
 
Regulamin dla sekcji paralotniowej:
 
6) Wykonywanie lotów paralotniowych z zachowaniem następujących zasad:

a) Zamiar zorganizowania lotów paralotniowych należy uzgodnić z Szefem Operacji Lotniczych.
b) Maksymalna grupa realizująca loty paralotniowe wynosi 6.
c) Loty wykonywane mogą być jedynie w załogach jednoosobowych.
d) Szef Operacji Lotniczych wyznacza osobę prowadzącą loty paralotniowe, która odpowiedzialna jestza przestrzeganie zasad organizacji lotów.
e) Wszystkie osoby, które uczestniczą w lotach, zobowiązane są do noszenia maseczki ochronnej zakrywającej usta i nos.
f) Miejsce wykonywania lotów paralotniowych wyznacza się wyłącznie na północnej stronie lotniska z wykorzystaniem wejścia na teren lotniska przez bramę „modelarską”. Strefa ta jest nieprzekraczalna nawet w przy zmianie kierunku wiatru.
g) Osoby biorące udział w lotach przebywają wyłącznie w wyznaczonej strefie z bezwzględnym zakazem poruszania się po terenie AZL i budynkach AZL. Za nadzór nad przestrzeganiem powyższych zasad odpowiedzialna jest osoba prowadząca loty wyznaczona przez Szefa Operacji Lotniczych.
 
Naszym nadrzędnym celem jest ochrona zdrowia naszego i osób nas otaczających, zwłaszcza załogi samolotu P.Poż. Dlatego nie kręcimy się po stronie, gdzie stacjonuje samolot, nie wykonujemy w tym miejscu żadnych startów. Ze względu, że nasz sport przyciąga zawsze widownię, wszystkie nasze starty zostały przeniesione na północną część lotniska. 
 
Do hangaru wchodzimy pojedynczo, tyczy się to tylko i wyłącznie osób, które posiadają napędy, w tym celu należy wyciągnąć napęd, następnie przemieścić się na część północną lotniska. Nie tworzymy żadnych grup, paralotniarze na trajkach traktowani będę jako statki samolotowe jedno osobowe, natomiast pozostali nie mogą tworzyć grup większych niż 6 osób w sekcji.
 
Osoby chcące przybyć na teren Aeroklubu Ziemi Lubuskiej zobowiązane są do wypełnienia ankiety o swoim stanie zdrowia oraz podpisania oświadczenia o podejmowanym ryzyku zakażenia wirusem SARSCoV-2 w związku z przebywaniem na terenie AZL i prowadzenia czynności lotniczych. Ankietę i oświadczenie zobowiązane są przesłać droga mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Bezwzględnie wszystkie loty, wejścia na lotnisko, jak i organizowanie grup w celu wykonywania lotów holowanych, termicznych, mają być zgłaszane do szefa sekcji. 
 
Pełny wersja regulaminu dostępna jest poniżej:
 
 

PARTNERZY

PANEL LOGOWANIA

REKLAMA

stat4u