Aktualności

Klamry Finsterwalder – komunikat bezpieczeństwa

clicklock and t lockNa stronie Polskiego Stowarzyszenia Paralotniowego został zamieszczony komunikat bezpieczeństwa dotyczący klamer firmy Finsterwalder. W ciągu ostatnich trzech miesięcy odnotowano dwa incydenty na starszych uprzężach wyposażonych w klamry Click-Lock (HSi10) na taśmie piersiowej.

Klamry otworzyły się samoczynnie pod obciążeniem podczas lotu. Jeden przypadek miał miejsce podczas wykonywania SATa (taśma piersiowa była naciągnięta, ponieważ pilot opierał się o taśmy nośne z jednej strony). W drugim przypadku najprawdopodobniej pilot wiszący na taśmach udowych oparł się taśmę piersiową.

Firma Finsterwalder przeprowadziła badanie techniczne i doszła do następujących wniosków: metalowe haczyki mogą ulec wyrobieniu z powodu częstych obciążeń w różnych kierunkach, jakim poddawana jest taśma piersiowa. To może obniżyć wytrzymałość klamry, która może się otworzyć pod dużym obciążeniem. Z tego powodu Finsterwalder ograniczył czas użytkowania ww. klamer do 4 lat, jeżeli są zastosowane w taśmie piersiowej. Producenci uprzęży zostali już o tym poinformowani.

Do tej pory nie odnotowano przypadków samoczynnego otwarcia się klamer typu T-Lock, jednak ich mechanizm jest podobny do tego w klamrach Click-Lock, w związku z czym może w nich wystąpić podobna wada (na zdjęciu Click-Lock – ze lewej, T-Lock – z prawej).

Finsterwalder wzywa użytkowników uprzęży z klamrami typu Click-Lock (HSi10) lub T-Lock w taśmach piersiowych do sprawdzenia ich czasu użytkowania – można to zrobić sprawdzając datę testu na tabliczce znamionowej. Jeżeli wynosi on więcej niż 4 lata, to uprząż nie jest zdatna do lotu i należy skontaktować się z jej producentem.

Skrócony czas użytkowania klamer Click-Lock i T-Lock dotyczy jedynie tych zastosowanych w taśmach piersiowych uprzęży paralotniowych. W pozostałych przypadkach, gdzie występuje jedynie obciążenie statyczne, czas użytkowania wynosi 10 lat.

Opisane klamry były stosowane w przynajmniej jednym modelu uprzęży przez następujących producentów: Advance, AVA Sport, APCO, Finsterwalder & Charly, KARPO FLY, SKY Paragliders, SkyTrekking, SOL, Woody Valley. Ponadto takie klamry stosowane są także w uprzężach do PPG kilku producentów.

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Paralotniowe

 

 

 

 

 

 

 

PARTNERZY

PANEL LOGOWANIA

REKLAMA

stat4u